گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1402/04/15 - 10:31
كد :71

مدل‌سازی برای دلار ۱۴۰۲

پیش‌بینی سازمان برنامه و بودجه از نرخ ارز منتشر شد روابط عمومی مرکز مبادله ارز و طلا در مطلبی از احتمال تثبیت نرخ ارز تا پایان سال ۱۴۰۲ خبر داد.

دنياي اقتصاد-ميکائيل زين‌الدين : سیگنال‌های منتشر شده از سوی بازوی مدیریت ارزی بانک مرکزی، مرکز مبادله ارز و طلا، خبر از تعیین محدوده نرخ ارز می‌دهد. روز گذشته روابط عمومی مرکز مبادله ارز و طلا در مطلبی از احتمال تثبیت نرخ ارز تا پایان سال ۱۴۰۲ خبر داد. در این گزارش آمده است: براساس مدل‌سازی جدید سازمان برنامه‌وبودجه که براساس مفروضات فعلی اقتصاد ایران انجام شده است، تثبیت نرخ ارز در سال ۱۴۰۲ پیش‌بینی شده است.

مزرا تولید کننده وتوزیع کننده انواع برنج هاشمی معطر استان گیلان 

به نظر می‌رسد این مطلب با استناد به سخنان محمد جعفری منتشر شده است. محمد جعفری، رئیس امور اقتصاد کلان سازمان برنامه‌وبودجه، روز گذشته در مصاحبه‌ای با خبرگزاری تسنیم از پیش‌بینی جدید این سازمان برای نرخ ارز در سال 1402 خبر داد. به گفته این مقام مسوول براساس مدل‌سازی جدیدی که براساس شرایط کنونی انجام شده است، نرخ ارز در سال 1402، حداکثر 52 هزار تومان است. خروجی مدل تهیه‌شده نشان می‌دهد در سال 1406، قیمت ارز یک‌سوم نرخ گزارش قبلی خواهد بود، البته یک ضریب خطای حدود 5درصدی را نیز باید در این خصوص در نظر گرفت. جعفری مبنای این پیش‌بینی را فروش روزانه حداقل 200هزار بشکه نفت خواند و گفت این کمترین میزان فروش روزانه نفت کشور در سال‌های اخیر بوده است. از روز‌های ابتدایی سال جاری تاکنون نرخ دلار آزاد تمایل خود نسبت به نوسانات شدید را از دست داده و عمدتا در حال کریدور‌سازی دیده شده است. به‌طور مثال کانال‌های 50 و‌51 هزار تومانی در 3 ماه بهار بیشترین روز‌های نوسان را به خود اختصاص دادند. در هفته‌های اخیر نیز برخلاف انتشار سیگنال‌های منفی در زمینه مناسبات سیاسی، نرخ ارز در محدوده سقف مقاومت 50هزار تومانی در حال نوسان بوده و روند افزایشی جدیدی در نرخ این ارز آغاز نشده است. در نتیجه به‌نظر می‌رسد بازار‌ساز تصمیمی جدی برای کنترل نرخ ارز داشته و با ارز‌پاشی در بازار با نوسانات بخش تقاضا مقابله می‌کند.

مزرا تولید کننده وتوزیع کننده انواع برنج هاشمی معطر استان گیلان

دلار تهران؛ حوالی 50
دیروز چهارشنبه 14 تیر نرخ دلار آزاد در ادامه روند دو هفته اخیر در حوالی مرز قیمت 50هزار تومانی نوسان کرد. هر برگ از این اسکناس آمریکایی که در پایان معاملات روز سه‌شنبه در رقم 49 هزار و 900 تومان به فعالیت خود پایان بخشیده بود در بازار روز گذشته حدود 150 تومان افزایش یافت و به رقم 50 هزار و 50تومان رسید. دیگر ارز‌های شاخص بازار نیز در روز گذشته ‌مانند نرخ دلار آزاد نوسان‌های یک تا دو پله‌ای را تجربه کردند. هر برگ اسکناس یورو در بازار دیروز 160 تومان و هر برگ پوند 210 تومان افزایش یافتند تا در ارقام 54 هزار و 760تومان برای یورو و 63 هزار و 910 تومان برای پوند معامله شوند. هر قطعه سکه طلا ضرب امامی نیز در واپسین معاملات نقدی روز گذشته حدود 100 هزار تومان نسبت به نرخ روز پیشین کاهش یافت و در رقم 28 میلیون و 800 هزار تومان به فروش رسید.

مزرا تولید کننده وتوزیع کننده انواع برنج هاشمی معطر استان گیلان
 

منبع خبر : دنیای اقتصاد